Η δεύτερη ημέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε έτους έχει αφιερωθεί σε εκδηλώσεις για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Η ψηφιακή τεχνολογία αποτελεί πια κομμάτι της καθημερινότητας και της ζωής μας. Θα πρέπει όλοι μας, αλλά κυρίως τα παιδιά και οι νέοι, να εξασκηθούν στη θετική και ασφαλή χρήση της τεχνολογίας. Για το λόγο αυτό πραγματοποιούνται δράσεις και εκδηλώσεις παγκόσμια ώστε να υπάρξει αφύπνιση και προσοχή για τα θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.

Στις 6 Φεβρουαρίου 2024 το Γυμνάσιο Μετσόβου συμμετείχε σε μια μεγάλη διαδικτυακή συνάντηση με θέμα την ασφαλή χρήση του διαδικτύου που πραγματοποιήθηκε από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ saferinternet4kids. Το Κέντρο παρέχει ενημέρωση, βοήθεια και υποστήριξη σε μικρούς και μεγάλους χρήστες του διαδικτύου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την στήριξη της διευθύντριας της σχολικής μονάδας κ. Νάκου Χριστίνας, την εποπτεία του εκπαιδευτικού Π.Ε83 κ. Τσιρογιάννη Νικόλαου και τη συμμετοχή όλων των διδασκόντων.

Οι μαθητές παρακολούθησαν σενάρια για τη διασπορά ψευδών ειδήσεων μέσω του διαδικτύου, για την προστασία των προσωπικών δεδομένων και για τους τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων που μπορεί να προκύψουν από τη μη ασφαλή χρήση του internet. Ενδιαφέρον ήταν πως οι μαθητές μπορούσαν να συμμετέχουν με γραπτά μηνύματα ή διατυπώνοντας και απευθείας ερωτήματα αφού επρόκειτο για μια «ζωντανή» και διαδραστική εκδήλωση. Ευχόμαστε οι μαθητές μας να βγήκαν πιο ενημερωμένοι και πιο έτοιμοι ως προς τη χρήση αυτού του σπουδαίου εργαλείου, που είναι το διαδίκτυο, που κρύβει όμως και πολλούς κινδύνους.