Την Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2024, το Γυμνάσιο Μετσόβου είχε τη χαρά να φιλοξενήσει μέλη της κινητής μονάδας του ΚΕ.Θ.Ε.Α. Ηπείρου που επισκέφτηκαν τη σχολική μας μονάδα για να ενημερώσουν τους μαθητές σχετικά με τον εθισμό και τις εξαρτήσεις. Η επίσκεψη οργανώθηκε με την ευγενική διαμεσολάβηση της ψυχολόγου του Γυμνασίου, κ. Ράπτη Μαρίας και τη στήριξη της διευθύντριας, κ. Νάκου Χριστίνας καθώς και της συμβούλου σχολικής ζωής, κ. Παπουτσή Σοφίας. Χάρη σε μια ευνοϊκή συγκυρία, παρών στη δράση ήταν και ο κ. Αβέρωφ Αναστάσιος, μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Ιδρύματος Αβέρωφ- Τοσίτσα.

Τα μέλη του ΚΕ.Θ.Ε.Α. Ιωαννίνων κ.κ. Σταύρου Χριστίνα, κοινωνιολόγος και Καραβαριώτης Αναστάσιος, ψυχολόγος, ανέπτυξαν στους μαθητές το θέμα των εξαρτήσεων και του εθισμού στο αλκοόλ, τις ουσίες, τα τυχερά παιχνίδια και το διαδίκτυο-gaming. Ενημέρωσαν για τα στάδια της εξάρτησης αλλά, κυρίως, παρουσίασαν τους τρόπους αναγνώρισης του εθισμού και τις μεθόδους αντιμετώπισής του. Πολύ σημαντικό ήταν ότι οι μαθητές κατάλαβαν ότι, ακόμη κι αν βρεθούν σε μια τέτοια κατάσταση, υπάρχουν δομές στις οποίες μπορούν να απευθυνθούν και ειδικοί που θα σταθούν δίπλα τους και θα τους στηρίξουν. Πάνω απ’ όλα όμως, έλαβαν το μήνυμα πως η πρόληψη είναι πολύ καλύτερη από την αντιμετώπιση.