Τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της α΄ και β΄ τάξης του Γυμνασίου Μετσόβου στο «Σουφαρί Σεράι», στο κτίριο των Γενικών Αρχείων του Κράτους, στο Κάστρο των Ιωαννίνων. Ο σκοπός ήταν ιδιαίτερος και συγκινητικός. Μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στη δράση «Λόγος και Τέχνη, σχέση αμφίδρομη» ήρθαν για να δουν τα έργα τους στην έκθεση που λειτουργεί από 1-26 Απριλίου 2024.Στη δράση συμμετείχαν 31 σχολεία και οι δημιουργίες τους ήταν πρωτότυπες και ευφάνταστες.

Η Γ΄ γυμνασίου συμμετείχε με ένα χαρακτικό, με τίτλο «Το χρέος», που στηρίζεται στο λογοτεχνικό κείμενο «Του γιοφυριού της Άρτας». Εκπαιδευτικοί που στήριξαν και καθοδήγησαν τους μαθητές/τριες ήταν η φιλόλογος Προυσσαέως Σοφία και η καθηγήτρια εικαστικών Μπρούζου Μαρία.

Η Β΄ γυμνασίου συμμετείχε με κολάζ και ζωγραφική, με τίτλο «Μνήμες Ανατολής», που στηρίζεται στο λογοτεχνικό κείμενο «Όταν πρωτοκατέβηκα στη Σμύρνη» της Δ. Σωτηρίου. Εκπαιδευτικοί που στήριξαν και καθοδήγησαν τους μαθητές/τριες ήταν η φιλόλογος Παπουτσή Σοφία και η καθηγήτρια εικαστικών Μπρούζου Μαρία.

Οι μαθητές καμάρωσαν τα δημιουργήματά τους, γνώρισαν τα έργα των άλλων μαθητών που συμμετείχαν στην έκθεση, περιηγήθηκαν στο ξεχωριστό κτίριο των ΓΑΚ και συζήτησαν τη σύνδεση της λογοτεχνίας με κάθε μορφή τέχνης.

Η εκπαιδευτική μας επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μια μεγάλη βόλτα στο εσωτερικό του Κάστρου και μια περιήγηση δίπλα στην πανέμορφη λίμνη.